Promluva o. Miroslava na 2. neděli postní (28.2.)

   Liturgické texty.

Drazí farníci, milí bratři a sestry,
Navzdory překážkám dál putujeme v požehnaném postním období a dnes máme již druhou zastávku k načerpání síly z Božího slova, které nám Církev připravila. Je pravdou, že Boží slovo máme stále po ruce, ale dnešní den je výjimečný. Je dnem Páně, ve kterém si připomínáme a slavíme stvoření světa a také vykoupení člověka ze spárů smrti. Ve zmatku dnešní doby, kdy se zmítáme mezi nejistotou a očekáváním, že se epidemiologická situace zlepší, potřebujeme „zakotvit“ svůj život. Není nutné být námořníkem, abychom si uměli představit, jak je pro bezpečnost lodě kotva důležitá. Není také náhoda, že právě ona je symbolem naděje. Kotva, o které mluvím, není zakotvena na dně lidských možností a schopností, ale v bezpečí nebeského Království.
Minulou neděli byla řeč o pokušeních, proti kterým Ježíš sváděl boj na poušti. V něm jsme mohli vidět nový typ člověka, který žije evangeliem, dobrou a radostnou zvěstí. Její podstatou je pravda o Bohu, jakožto milujícím Otci. Ježíš přemohl pokušení jenom v poslušnosti láskyplného vztahu Syna. Náš věčný nepřítel stále brnká na tu samou strunu, když nás chce přesvědčit o tom, o čem přesvědčil Adama a Evu – že Bůh nás v skutečnosti nemiluje a nechce, abychom byli dokonale šťastní a proto nás omezuje. V důsledku toho člověk, který má takový obraz Boha, se neustále bouří a protestuje, chce odstranit všechna omezení, nevyjímaje ty, které slouží k jeho dobru. Chce všechno pochopit svým rozumem, a co nechápe, to nepřijímá. Pro něho je pravda to, co projde sítem jeho rozumu. Nerozumí, že skutečnost, která ho otáčí, včetně jeho vlastního života, nemůže vtěsnat do svého rozumu. A tak neustále naráží ve svém životě na situace, které pro něho zůstávají tajemstvím. Pak má v podstatě tři možnosti: buď se pohorší nad situací, v níž se nachází, buď rezignuje, nebo vstoupí skrze poslušnost víry do nové dimenze. Ježíš nám přišel ukázat tu dimenzi. Je to dokonalá svoboda člověka, který věří svému Stvořiteli a miluje ho. Na příkladu Ježíše je vidět, že člověk není jen malost a slabost, ale také nesmírná velikost, protože je schopen přijmout do prázdna svých obav Boha.
V dnešním prvním čtení se setkáváme s otcem víry, Abrahámem. Je to příběh, který je těžko pochopit rozumem, protože v něm Bůh žádá oběť Izáka, jediného Abrahámova syna, kterého mu dal. To, co je na tom strašné, není příkaz k obětování vlastního syna, což bylo součástí náboženských obřadů okolních národů a nelegálně i v Izraeli. Hrozné je, že ten syn, kterého patriarcha dostal zázračným způsobem od Boha, byl určen k dosažení Božích příslibů. A co udělal Abrahám? Uvěřil Bohu a v srdci se rozhodl udělat to, k čemu nakonec Bůh skrze svého anděla nedopustil. Nedaleko Jeruzaléma je hora, které se říká Hora pohoršení. Zde měl Abrahám nechat své sluhy a svého osla a jen s Izákem šli na místo obětování. V rabínské tradici je tvrdohlavé zvíře, jakým je osel, symbolem vůle. Abrahám musel zanechat svou vůli a kráčet dál podle Boží vůle. Tato poslušnost se mu bohatě vyplatila, protože Bůh nechtěl zabít Izáka, ale skrze Abrahámovu bolest a zříkání mu Bůh dovolil vnitřně růst a dosáhnout mnohem víc, než jenom jednoho syna, protože se stal otcem národů. Skutečně, množství jeho potomstva bylo jako „hvězd na nebi, nebo zrn písku na břehu moře“. Takový byl Boží příslib, na který patriarcha po obdržení vysněného syna zapomněl.
V tomto postním čase se katechumeni připravuji ke křtu a k obnovení křestních závazků ti, kteří již byli pokřtěni. Zříkáním se věcí tohoto světa, které nám často zatemňují význam a důležitost našeho křtu s jeho následky, máme dospět k tomu, čím jsme se křtem stali. Proto ta příprava na oslavu velikonočního tajemství je velmi důležitá. V ní jsme očišťováni a připraveni žít životem, který není našim produktem, ale darem přesahujícím naší chápavost, žít ve svobodě Božích dětí. V dnešním evangeliu uviděli učedníci svého Mistra v novém světle, světle vzkříšení, světle nového a věčného života. Petr už chtěl zadržet ten moment a zabydlet se v tom okamžiku ještě před dovršením dějin. Petr na svoji nabídku postavit tři stany nedostává odpověď, protože vzkříšení a Boží království přicházejí jenom skrze kříž. Zjevení proměněného Krista sloužilo učedníkům, aby se nepohoršili Ježíšovým utrpením, které na sebe dobrovolně vzal, aby nás zachránil. Díky Ježíši i nám jsou dnes adresována slova: „Ty jsi můj milovaný syn, má milovaná dcera.“

Váš Miroslav Verčimák