Camino 2015 – průběžná reportáž

Pouť do Santiaga de Compostela – etapa devátá.

Podle možností mírně redakčně upravené přepisy SMS zpráv uvádíme chronologicky tak, aby ta nejnovější byla vždy navrchu. Takže pokud jste tu prvně a chcete mít správnou časovou posloupnost, čtěte odspodu. Redakční poznámky kurzívou. Je také možné, že nejprve v zájmu rychlé informace vložíme originál zprávy a až dodatečně opravíme – proto prosíme, aby jste omluvili dočasné autentické překlepy a jiné roztomilosti :-) :

NEZAPOMEŇTE !!! V neděli 26.7.2015 od 9.30 v rámci Slavnosti k svátku sv. Jakuba St. a následného agapé možnost uvítání a prvního vyzpovídání našich navrátivších se poutníků.

26.7.  10:00  Poutníci si (i nám) přivezli tuto hymnu:
Ultreia, ultreia! Et sus eia, Deus adjuva nos!

Každé ráno se dáváme na cestu,
každé ráno jdeme dál.
Den za dnem nás volá naše pouť,
jdem za hlasem Compostely.

Dál, dál, výš a výš! Bůh nám pomáhej!

Pouť po této zemi je cestou víry,
je cestou milénia Evropy.
Tu cestu nám dal Karel Velký.
Patří všem, bez rozdílu stavů a ras.

Dál, dál, výš a výš! Bůh nám pomáhej!

Pospěšme všichni napříč kontinentem,
svatý Jakub nás očekává,
svým úsměvem nás zve až na Konec světa,
tam, kde slunce zapadá.

25.7.   21:34  Milí přátelé, ve čtvrtek jsme došli do Lurd, v pátek dojeli do Taizé a přespali tam, nyní se již vracíme do vlasti. Těšíme se na slavnost zítra s Vámi! FRRL. Ultreia!

25.7. Díky Veronice Z. za tip k dnešnímu svátku:

Modlitba poutníka ke sv. Jakubovi  

mms_img-420955562

Kolik to vlastně měl Luboš s sebou zelených triček?

23.7. 17:01 Den 20. HURRRRÁÁÁÁ!!! Dokázali jsme to. František kompletně, my ostatní s drobnými výpadky. Panna Maria Lurdská spolu se sv. Jakubem vás všechny zdraví. Dnešní noc byla deštivá, ale na příjemném místě, i když v blízkosti vojenské střelnice. Do Lurd zbývalo ráno již jen asi 12 km. Já (Luboš) se připojil na poslední 4, nožička bolí… Nyní projdeme Lurdy, především památná místa, bude mše. Pak nás čeká návrat. Nocleh je domluven v Auriebat u Boba. Poutníci

22.7.  21:49  Dnes jsme rozbili stany nad lesem u vesnice Azereix. Máme v nohách 30 km. Šlo se dobře, cesta spíše rovinatá, teplota kolem 26 stupňů, zataženo, občas poprchává. Zastávka v St. Lèzer a Ibosu, kde jsme povečeřeli sušenou bramborovou kaši. Do Lurd bychom měli dojít zítra, zbývá nám 12 km. Zdraví a myslí na vás poutnici.

21.7.  18:43   Ja ted cekam s autem na smluvenem miste, hmenuje se Sant-Lèzer a je tu asi dost  zname archeologické  naleziste. Vyhled do kraje  je monumentalni, navic se na obzoru tyci Pyreneje, jsou dost velike… re

21.7.  13:45  Zdravíme z Maubourguet. Za 3km odbočujeme že Svatojakubské cesty směrem na jih. Bude to na 0. poledníku. Uděláme si mikrovýlet na západní polokouli. Na dnešek jsme spali na půvabném místě na vršku s názvem Auriebat s výhledem na vysoké Pyreneje. Přijali nás otec s dcerou a Sidou(pes) ve svém venkovském sídle(viz foto). Zde také František sloužil mši svatou. Opět putuje v úmorném vedru, nebe bez mráčku. Těšíme se na vás.

mms_img730166182

19.7. 22:51   Den 16. Kempujeme asi 4 km za St.Christaud na louce. Dnes bez bouřky. Včera jsme urazili 26km, dnes 28. Včera večer byla opět bouřka s vydatným deštěm, Fr. obstaral nocleh v městečku Barran pod střechou u hodných lidí. Bylo to super, jinak bychom byli durch… Dnes bylo počasí k putování výrazně přihodnéjší, dopoledne pod mrakem, později sluníčko, ale mírnější, odhadujeme kolem 32st. V městečku Montesquie jsmě konečně potkali hospůdku s milým majitelem. I když nevařil, obstaral nám výbornou paštičku z kachnich jater s chlebem a červeným vínem. Blížíme se pomalu k cíli(František dodáv á “dost pomalu”). Jsme s vámi, buďte s námi. Ultreia

P.S. Foto u stolu s paštičkou a Patricem

mms_img-804608055

19.7. 9:08 Prosíme o vyřízení pozdravů od nás, jsme 90 km před Lurdy. Je tu stále obrovské horko, večer bourky, proto prosíme o noclehy. V pátek v domově důchodců, na dnešek na vejminku. Inu musíme si zvykat (smajlík) jsou tu na nás hodní. Za týden (v neděli) na viděnou na slavnosti a agape. FRRL  

mms_img-80460805517.7. 23:28  Den 14. Dnes rekordní etapa, 36km. Máme celkově 327km. Po noclehu na podlaze u kapucinů (foto s otcem představeným) jsme doputovali několik km před Auch (asi 8). Ale během dne Fr. domluvil nocleh v posteli v domově důchodců v Auch u řádových sestřiček. Opět úmorné vedro odpoledne. Únava narůstá. A v tuto hodinu i prší. Tak jsme rádi za střechu. Zítra plánujeme dojít zbytek etapy do centra, pokochat se katedrálou a posunout se směrem na Tarbes. Srdečné pozdravy, vzpomínky a modlitby.

16.7. 22:09  Po dlouhém velikém horku se priblizila bourka.Ukryli jsme se u kapucinu v Aurenque. Jsou asi lefebvristi. Zadne obavy, zatim neprestupujeme, jen prenocujeme 🙂 mms_img1157871992

mms_img560956358

Vlídně přijati i veselou francouzskou přírodou.

mms_img148585439216.7. 0:54: Srdečné pozdravy že dne 12. Po ranní mši jsme vyrazili na další putování směrem na Lectour. V celodenním vedru až k 38st. jsme doputovali do osady Boue, kde nocujeme. Máme za sebou asi 270km. Zítra již odbočime z GR65 na jih směrem na Auche, Tarbes a Lurdy. Všechny doma zdravíme, modlíme se za vás. Děkujeme za podporu. FRRL
Přidavame opět nějaké obrázky.

15.7. 22:50: Ultreia vsem doma. Prave sedime u reky Garonne hned za mesteckem Espalais, jsme vykoupani, to je dobře, jit zpocení večer do spacáku by se nam nelíbilo. Nas tym opet doznal změn. Mohou za to me nohy, lépe řečeno soustava puchýřů na te prave. Ke čtyřem stavajicim se pridaly čtyři nove a z nohy se mi udělal úhledný váleček. Zafungoval pud sebezáchovy. Tak jsem se ráno ocitla ve vlaku do Cahors, v poledne uz jsem drzela v rukou volant Frantiskovy Octavie a svistela jsem do Espalais. Jinymi slovy, budu doprovazet vypravu autem, dokud se mi nohy neumoudri a. Moc na vas vzpomínáme a modlime se. Poutníci (Renata Č.)

12.7. 23:32 Dnes jsme vyrazili v 8 z ‘kravina’ v Montcuq, zdolali jsme 24km, a ted taborime 8 km za Lauzert. Stale znovu nas prekvapuje velké mnozstvi neudrzovanych nebo zcela opustenych kostelu, zda se, ze vericich je tu nemnoho. V jednom takovém kostele jsme dnes slavili msi sv. Romansky kostel,  skvela akustika,prazdno, prach, a prece… Jezis byl uprostred nasi kdyz nas je jen hrstka. Ale to je na dkouhé povidani. Poutnici

12.7. 07,04 hod: Krásné nedělní ráno, zdravím a prosím o vyřízení pozdravu v ohláškách knězi františkánovi i farníkům. Ženy žádaly sprchu, tak jsme poprvé spali v poutnické noclehárně – je to kravín, kravské koje předělané na pokoje. Pán vám všem žehnej, modlíme se za vás FRRL. 

mms_img-562858584mms_img-1413315370mms_img206019193711.7. Posilame obrázky: Bach z 9.7., že včera katedrála v Cahors a pohled na most Valentre v Cahors od Velkého kříže na skále nad městem. Dnes pokračujeme přes Labastide směrem na Montcuq. Je pod mrakem, což je příjemné. Ale očekáváme teploty kolem 30st.a více. Máme za sebou asi 150 km. Elena s Marketou, které dokončily samostatně pouť do Cahors, se dnes vrací domů. Poutníci na vás myslí a modlí se za vás.

Jul 10 3:33pm: Jsme stale v Cahor, prohledli jsme si katedralu sv. Stepana a predstavte si, zrovna tam byl vystav Nejsv.svatosti! Nas dobry Buh vi, ze mame dnes dost a potrebujeme posilu. Nu,vim take, ze mame snaset horko a tihu dne, jak vime z Pisma, ale nekdy to neni snadne. (Re)

Jul 10 2:25pm:  Omlouvam se ,sedela jsem na slunci a nevidela preklepy. Mysich der bylo na tom sklizenem poli, kde jsme se rozhodli prespat, mnoho. Kdyz tam renca poprve prisla, hopkalo tam nekolik divikych kralicku, je jich v tomto kraji opravdu pozehnane. Rano nas privitala srna. Ano, vyhledy. Re

S miskami (nádobím) a nebo s myškami (hlodavci) ??? Ještě, že máte tak velký stan, když se tam vejde tolik zvěře… :-)       Výlevy asi měly být výjevy.      Nebo výhledy?

Jul 10 10:11am: Prave jsme dorazili do mesta Cahors, slunce uz nemilosrdne zhne a my hledame nadrazi, kde se mame sejit s Frantiskem a autem ae zasobami. Spaluvjsme pod stanwm spolu s divokymi kraliky, miskami a semtam se mihnula i srna. V nocited byva chladno, godne rosy, e dne kokem 35-38 stup i. Krajina krasna, vylevy exsscelentni’!!! Poutnici

Jul 09 3:20pm: Den 6. Zacal uz vstavanim ve 4. Kolem 5. jsme vyrazili. Mame za sebou 19km, celkové 123. Uz zase sviti slunicko, trochu méne oproti zacatku. Slape se docela dobre. Dnes bychom chteli spat pod strechou a umyt se. Smerujeme z Varaire na Pech, mozna jeste dale. Blizime se ke Cahors. Tam budeme zitra. Nalada dobra, puchyre se hoji. Na vsechny myslime a modlime se za vas. R+R+Fr+L

Jul 07 8:44pm: Ahoj Ahoj, zdravíme z vecerniho bivaku pobliz vesnicky Faycelles. V neděli se odpojila Elena s Markétou, rozhodly se, že ve vedru, ktere tady panuje, nebudou riskovat a půjdou pomalejším tempem. Rozdelili jsme se tedy a my pokracujeme ve čtyřech. (Některé momentky z dalšího samostatného putování Markéty a Eleny najdete třeba zde) My jsme putovali az za vesnici St Jean Mirabel, kde jsme preckali noc. Uzili jsne si horka az az. Cestou jsme si zaplavali v super rybníku, slavili msi sv. V malickem kostelíku sv. Magdaleny v mestecku kzere nevím, jak se jmenovalo . Zazili jsme toho ještě moc, ale to až priste. poutníci

Jul 07 7:15pm: Pozdrav ze 4.dne. Rano jsme vyrazili o pul 7. Behem dopoledne slapani celkem jde, ale jak prituhuje slunicko a dochazi voda, je hur. Odpoledni casti jsou na umreni. Dnes jsme dorazili do Cajarcu po cca 23km, v prvni hospode si dali tonik a pivo. A zachranili se. Hned za hotelem tece reka Lot, tam ted lezime, relaxujeme, smyvame pot a spinu. Osetrujeme puchyre. Vedro i dnes, kolem 35st. Blbe se chodi. Ale jinak prima. Zdravi poutnici.

Jul 05 11:29pm: Ted jsem se dostala k telefonu i já, doufejme, že spojení vydrží. Ve čtvrtek po msi jsme vyrazili od našeho kostela vybavení po všech stránkách. …a když jsme odjížděli, skupinka našich farniků nam mavala na cestu. Jeli jsme dvema auty o. František, Renata Šimková, muj Luboš, já a přidala se k nam pani Elena Lenártová z Horních Měcholup se svou kamarádkou Marketou Dobrou. Chtěli jsme se co nejrychleji dostat přes Čechy, nemecko a francii do městečka Congues. Cesta byla nad očekávání rychla a pokojna. Do congues jsme dorazili odpoledne, diky Frantiskovi nas prijali a ubytovali vv mistnim klastere, prozili jsme tam krasny, opravdu krasny vecer se msji sv.a vecerni modlitbou.rano jsme sli jeste na rannichvaly, posnidali jsme, popovidali s jednim z mnichu a vyrazili do superhorkeho dne…. a pokracivani priste. Re

mms_img-963721805(1)Jul 05 5:28pm: Srdečné pozdraveni ze Svatojakubskeho putování. Takto jsme včera vyráželi z Conques na 20km etapu. Krutou. Na začátku desnej kopec, dál to nebylo o moc lepší. Vedra kolem 38st. Potkat vodu byl malý zázrak. A že byla spotřeba. Hospodu a pivo jsme neviděli(ani dnes). Nocovali jsme pod širakem za Decazeville. Dnes již pokračujeme ve 4. Příliš velká náročnost. I když jsmě vyrazili již v 7 ráno, moc nám cesta neubývá. Teď máme osvezovaci zastávku v rybníce. L.

mms_img1171283058 (1)

Jul 05 8:34am: Vpatekvecer jsmedojeli doConques,vcera jsme prosli grilem doDecazeville a hodinupopulnoci ulehli pobliz St.Roch.Zdravime vsechny z Livinhac.Uz to hreje.Poutnici